Haberler

Türk-Alman Üniversitesi Temel Atma Töreni ve Kutlaması

(26 Ekim 2010 Salı)

Türk-Alman Üniversitesinin temel atma töreni sonrasında 23 Ekim 2010 Cumartesi günü Alman Konsolosluğunda yapılan kutlamaya AYMED temsilcileri de katıldı

İlk girişimleri Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Dışişleri Bakanlığı döneminde atılan Türk-Alman Üniversitesi "İlk Taş Koyma Töreni" Alman Cumhurbaşkanı Christian Wulff ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün katılımıyla 22 Ekim 2010 tarihinde gerçekleşti.

Türk yükseköğretim mevzuatına tabi olacak üniversitede Alman tedrisatı da sunulacak. İlk etapta fen, hukuk, iktisadi-idari, kültür-sosyal bilimler ve mühendislik fakültelerinin oluşturulması planlanıyor. Arazi tahsisi, altyapı oluşturulması ve giderlerin karşılanması Türk tarafından üstlenilirken Alman tarafı öğretim görevlisi sağlamayı taahhüt etti. Üniversite Beykoz'da bulunan Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'na tahsisli 265 bin 536 metrekare arazinin 120 bin metrekarelik kısmına inşa edilecek.

Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff, Türk-Alman Üniversitesi'nin, Türk-Alman işbirliğinin önemli unsurlardan biri olacağını belirterek, ''Türkiye'nin dinamizmine ve Türk-Alman dostluğuna da büyük katkı sağlayacaktır'' dedi. Üniversiteden beklentilerinin çok büyük olduğunu ifade eden Wullf, üniversitenin, uluslararası ve çok dilli olmasıyla öne çıkacağını kaydetti. Wulff, üniversitenin ilk etapta 5 fakülteden oluşacağını dile getirerek, birçok Alman partner üniversitesinin de bu üniversiteye güvenebileceğini vurgulayarak, ''Bu üniversite Türk-Alman işbirliği açısından çok önemli unsurlardan birisi olacaktır. Türkiye'nin dinamizmine ve Türk-Alman dostluğuna da büyük katkı sağlayacaktır. Umarım bu üniversiteye giden öğrenciler çok başarılı olur ve böylece Türk-Alman ilişkilerinin ileri noktaya varması sağlanır. Zaten talebimizin de bu yönde olması gerekiyor'' şeklinde konuştu.

23 Ekim Cumartesi sabahı İstanbul'daki Alman Konsolosluğu'nda yapılan kutlamaya derneğimizi temsilen AYMED Yönetim Kurulu Başkanı Altay Onur ile YK üyelerimizden Alaeddin Gülbüken ve eşi Halime Gülbüken ile Yavuz Erdivanlı katıldılar. TAÜ Rektörü Sayın Prof. Dr.Ziya Şanal ile tanışma fırsatı bulan YK üyelerimiz, dernek olarak TAU''ne her zaman katkı sağlamaya hazır olduklarını ve özellikle sanayi-üniversite işbirliğinin gerçekleşmesinde katma değer sağlayacaklarını belirttiler.

<< Geri Dön

2017-2020 Dönemi YK ve DK üyeleri belirilendi (12 Nisan 2017 Çarşamba)

Derneğimizin Bahar Toplantısı Stammtisch 25 Mart 2015 tarihinde Kadıköy'de (22 Mart 2015 Pazar)

Bundesvereinigung Logistik (BVL) İstanbul Şubesi Türkiye'deki faaliyetlerini artırıyor (31 Ekim 2012 Çarşamba)

Tüm Duyurular

13 Nisan 2017 günü Prof. Dr. André Kaiser ile akşam yemeğinde üyelerimiz bir araya geldiler (14 Nisan 2017 Cuma)

AYMED Stammtisch Bahar'16 toplantısı 16 Nisan'da yapılacak (30 Mart 2016 Çarşamba)

25 Mart 2015 tarihinde Kadıköy Stammtisch toplantımızda Dr. Yavuz Dizdar konuğumuz oldu (28 Mart 2015 Cumartesi)

Tüm Etkinlikler

 
Anasayfa | Kurumsal | Üyelik | İşbirlikleri | Haberler | Etkinlikler | Çalışma Grupları | Projeler | Basın | İletişim | Site Haritası
Bu site içinde yer alan içerik AYMED tarafından hazırlanmıştır. Gerekli kontroller yapılmasına karşın dış bağlantıların içeriklerinden AYMED hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Her hakkı saklıdır. 2006-2019 © AYMED