Haberler

Türk-Alman Üniversitesi Temel Atma Töreni ve Kutlaması

(26 Ekim 2010 Salı)

Türk-Alman Üniversitesinin temel atma töreni sonrasında 23 Ekim 2010 Cumartesi günü Alman Konsolosluğunda yapılan kutlamaya AYMED temsilcileri de katıldı

İlk girişimleri Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Dışişleri Bakanlığı döneminde atılan Türk-Alman Üniversitesi "İlk Taş Koyma Töreni" Alman Cumhurbaşkanı Christian Wulff ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün katılımıyla 22 Ekim 2010 tarihinde gerçekleşti.

Türk yükseköğretim mevzuatına tabi olacak üniversitede Alman tedrisatı da sunulacak. İlk etapta fen, hukuk, iktisadi-idari, kültür-sosyal bilimler ve mühendislik fakültelerinin oluşturulması planlanıyor. Arazi tahsisi, altyapı oluşturulması ve giderlerin karşılanması Türk tarafından üstlenilirken Alman tarafı öğretim görevlisi sağlamayı taahhüt etti. Üniversite Beykoz'da bulunan Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'na tahsisli 265 bin 536 metrekare arazinin 120 bin metrekarelik kısmına inşa edilecek.

Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff, Türk-Alman Üniversitesi'nin, Türk-Alman işbirliğinin önemli unsurlardan biri olacağını belirterek, ''Türkiye'nin dinamizmine ve Türk-Alman dostluğuna da büyük katkı sağlayacaktır'' dedi. Üniversiteden beklentilerinin çok büyük olduğunu ifade eden Wullf, üniversitenin, uluslararası ve çok dilli olmasıyla öne çıkacağını kaydetti. Wulff, üniversitenin ilk etapta 5 fakülteden oluşacağını dile getirerek, birçok Alman partner üniversitesinin de bu üniversiteye güvenebileceğini vurgulayarak, ''Bu üniversite Türk-Alman işbirliği açısından çok önemli unsurlardan birisi olacaktır. Türkiye'nin dinamizmine ve Türk-Alman dostluğuna da büyük katkı sağlayacaktır. Umarım bu üniversiteye giden öğrenciler çok başarılı olur ve böylece Türk-Alman ilişkilerinin ileri noktaya varması sağlanır. Zaten talebimizin de bu yönde olması gerekiyor'' şeklinde konuştu.

23 Ekim Cumartesi sabahı İstanbul'daki Alman Konsolosluğu'nda yapılan kutlamaya derneğimizi temsilen AYMED Yönetim Kurulu Başkanı Altay Onur ile YK üyelerimizden Alaeddin Gülbüken ve eşi Halime Gülbüken ile Yavuz Erdivanlı katıldılar. TAÜ Rektörü Sayın Prof. Dr.Ziya Şanal ile tanışma fırsatı bulan YK üyelerimiz, dernek olarak TAU''ne her zaman katkı sağlamaya hazır olduklarını ve özellikle sanayi-üniversite işbirliğinin gerçekleşmesinde katma değer sağlayacaklarını belirttiler.

<< Geri Dön

Sosyal medya hesaplarımız güncelleniyor (9 Aralık 2020 Çarşamba)

19. Olağan GK toplantısı 26 Haziran 2020 günü online meeting şeklinde yapılacak (29 Haziran 2020 Pazartesi)

Nisan ayında yapılması planlan GK toplantısı ertelendi (4 Mayıs 2020 Pazartesi)

Tüm Duyurular

FMEA Standartları, Endüstriyel Uygulamalar ve Yeni FMEA Yaklaşımı webinarı 28 Mart 20201 Pazar günü gerçekleşti (28 Mart 2021 Pazar)

Yeni nesil sensörler, büyük veri, arttırılmış gerçeklik, eklemeli imalat, sürücüsüz araçlar, dijital ikiz, cobot ve dronlar "yok edici inovasyonun" enstrumanları olarak lojistik sektörüne yenilikler ve yok oluşlar getirecek (15 Şubat 2021 Pazartesi)

“Dijital dönüşüm nedir?” sorusunun yanıtını arayacağız. Dijital dönüşümün temelleri, Endüstri 4.0, endüstri devriminin tarihçesi ..... (4 Şubat 2021 Perşembe)

Tüm Etkinlikler

 
Anasayfa | Kurumsal | Üyelik | İşbirlikleri | Haberler | Etkinlikler | Çalışma Grupları | Projeler | Basın | İletişim | Site Haritası
Bu site içinde yer alan içerik AYMED tarafından hazırlanmıştır. Gerekli kontroller yapılmasına karşın dış bağlantıların içeriklerinden AYMED hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Her hakkı saklıdır. 2006-2021 © AYMED